fbpx

Poradnia Leczenia Snu

O Bezdechu

Obturacyjny bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny jest schorzeniem polegającym na wstrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Powyższe wstrzymanie przepływu powietrza wynika z obturacji górnych dróg oddechowych czyli zapadania się języka i ścian gardła. Cechą charakterystyczną obturacyjnego bezdechu podczas snu jest zachowanie ruchów oddechowych mięśni klatki piersiowej i brzucha – chory próbuje oddychać, ale blokada dróg oddechowych nie pozwala na nabranie powietrza do płuc.
Konsekwencją bezdechu sennego są spadki saturacji krwi, co prowadzi do niedotlenienia organizmu w tym najważniejszych narządów – serca i  mózgu. Osoba chora na bezdech senny budzi się z uczuciem duszności,. Z reguły wybudzenia są krótkie i nie są uświadamiane przez osobę chorą. Jednakże, pomimo braku świadomych wybudzeń, sen osoby chorej na obturacyjny bezdech jest zaburzony. Powoduje to zwiększone zmęczenie i ciągłą senność w ciągu dnia.

Chrapanie

Chrapanie jest elementem bezdechu sennego jednak nie jest z nim tożsame. U osób
cierpiących na bezdech senny z reguły występuje chrapanie, ale zależność odwrotna nie jest prawdziwa. Oznacza to, że osoba chrapiąca może, lecz nie musi cierpieć na bezdech podczas snu. Odgłos chrapania jest spowodowany wibracją tkanek miękkich w obrębie podniebienia i gardła, którą powoduje przepływ powietrza.

Dowiedz się więcej o leczeniu chrapania

Dlaczego chrapanie i bezdech są groźne?

Chrapanie polega na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła.

Jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie, które jest przyczyną nieprzespanych nocy, ale przede wszystkim efektem bezdechów sennych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Ważne informacje informacje dotyczące leczenia chrapania i bezdechu sennego

Nowość – diagnostyka: bezdech senny i chrapanie w warunkach domowych aparatem NOX, Watch PAT 200 

  •  Stosujemy najnowsze małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechów
    sennych metodą Celon i kriochirurgii. Wysoka skuteczność zabiegu, pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć.
  •  Zabiegi wykonuje specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 35 letnim doświadczeniem zabiegowym.
diagnostyka bezdechu sennego

Ta strona korzysta z ciasteczek. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij